23. 12. 2014

Hutník pred Hutníkom v Žiari nad Hronom a k tomu malá historická úvahaPôvodná hliníková soška hutníka od neznámeho autora, ktorá slúžila rezbárovi, ako predloha    Miestny podnikateľ Augustín Šipikal prevádzkujúci hostinec „Hutník“ v Žiari nad Hronom sa rozhodol vylepšiť prostredie mesta na ulici Dukelských hrdinov. Na prvý pohľad zaujímavý a záslužný čin. Hostinec s menom „Hutník“ tu už stojí od vybudovania tejto časti sídliska, teda od roku 1954-1955, samozrejme menili sa hlavne v poslednej dobe jeho názvy, ale názov hutník si nakoniec zachoval, veď celé roky to bola prvá občerstvovacia stanica hutníkov po IV., alebo II. smene, ktoré končili o 6. hodine ráno, alebo o 18. hodine večer, tento bufet bol v horúcich letných dňoch zvlášť dôležitý, veď teplota v starých  elektrolýznych halách vystupovala aj nad 50 stupňov Celzia a hutníci boli po 6 hodinovej drine poriadne vysmednutí. Ešte pred Hutníkom bola takouto zástavkou  Kortina, ktorá však slúžila aj ako provizórny kultúrny dom.
Drevená socha Hutníka, ako ju stvárnil Ľubomír Pajer

   V tomto roku 2014 bola pred Hutníkom odhalená drevená socha hutníka, ktorú z dreva jedlého gaštana vysekal majster Ľubomír Pajer, ako model pre drevenú sochu slúžila 27 cm hliníková soška. Jej autora a rok výroby sa nepodarilo vypátrať, no pamätám sa, že keď som bol v Žiari nad Hronom na diplomovej praxi v roku 1960 o sošku bol veľký záujem, vyrábala sa pokútnym spôsobom, kokilu si odlievači ukrývali, mne sa podarilo jednu si zabezpečiť, ktorú tu predstavujem, je na nej zobrazený typický žiarsky hutník s najtypickejším hutníckym náradím pajsrom, v koženej zástere, kožených rukaviciach a štítkom, ktoré v tom čase ešte nebolo s plexiskla, ale bola to kovová sieťka, ktorá zabraňovala strieknutiu kovu, alebo elektrolytu do tváre pracovníka.
Detail podstavca sochy s továrenskou značkou ZSNP

   Zaujímavá je továrenská značka na podstavci sošky hutníka, je tam výrobná továrenská značka, ktorú vo verejnej súťaži navrhol elektrikár Peter Hruška, ktorý pracoval v energetickom hospodárstve a na investičnom oddelení. Značku nazval „Viktória“  a prihlásená bola 15. apríla 1955 pod názvom „Z v hviezde a SNP v trojuholníku“. V tom istom roku bola prihlásená aj v zahraničí v Nemecku, Francúzku, Rakúsku, krajinách Beneluxu, Španielsku, Maďarsku, Taliansku, Lichtenštejnsku, Portugalsku, Rumunsku, Švajčiarsku, Juhoslávii, neskôr v Chorvátsku, Slovinsku a na Ukrajine.
Nákres pôvodnej továrenskej značky tak ako bola v roku 1955 prihlásená a tak ju pravdepodobne navrhol aj Peter Hruška

    Táto značka sa využívala skoro do konca storočia a Petrovi Hruškovi bola vyplatená odmena 200 Kčs.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára