Predovšetkým bola poodhalená pevnosť, vybudovaná v prvej polovici 15.storočia,ako opevnenie kopca, ktorý sa nachádza asi vo vzdialenosti 200 metrov na východ a jej prevýšenie od hradného brala je okolo 45metrov.Na plošine tohto kopca bola vybudovaná obytná veža zrubovej konštrukcie vymazanej hlinou, v spodnej časti bola obmurovaná kameňom. Asi 2,5 metrov vysokú vežu chránil kamenný val s pôdorysom nepravidelného päťuholníka, nasledovala ešte ďalej drevená palisáda a hlinený sypaný val. Táto malá pevnosť nemala dlhú životnosť a po odstúpení Šašovského hradu kráľovi Jánom Jiskrom v roku 1465 zanikla. Bolo to v období veľkého rozmachu baníctva v našom regióne. Kráľ bol na rozvoji baníctva mimoriadne zainteresovaný a význam hradu bol o to väčší. Práve pri vykopávkach v tejto lokalite sa našlo torzo malej sošky Madony,
Torzo sošku Madony, ktorá sa našla v pevnosti povyše Šašovského hradu |
Charakteristiku Madony nám ponúkajú odborníci a Dr. Jozef Hoššo hovorí:
citujem: „Zvláštny druh keramických výrobkov, označovaných ako výtvarná keramika, reprezentuje nález hlinenej plastiky z vysunutej pevnosti. Torzo plastiky z bielej jemnozrnnej hliny, vysoké 6,5 cm, zobrazuje P. Máriu v dlhých riasených šatách s dieťaťom v náručí. Hlavy figúr chýbajú. Spôsob modelácie drapérie a splývajúcich dlhých vlasov P. Márie, dodatočne ryhovaných hrebeňovým nástrojom, je totožný s modeláciou reliéfov svätej Kataríny, sv. Margaréty a sv. Barbory v gotickom výklenku na čelných doskách komorových kachlíc/ide o sériu kachlíc, ktoré boli najdené pri archeologickom výskume kremnického hradu/. Kachlice a šášovská plastika sú podľa toho predpokladu dielom toho istého výtvarníka – rezbára, v spolupráci so špecializovaným hrnčiarom, ktorý príležitostne vyrábal tento umelecko remeselný tovar. Súhlasíme s názorom, že hlinené plastiky svätých boli súčasťou domácich oltárikov, ako lacnejšia náhrada drevených plastík. Podľa bielej hliny, z ktorej je väčšina nádob i kachlíc z Kremnického hradu, šášovskú plastiku vyrobili pravdepodobne tiež v kremnickej dielni. Pri porovnávaní s málo početnými nálezmi tohto druhu z iných lokalít sú jej najviac podobné sošky z územia Bratislavy, a to dokonalou modeláciou na úrovni „vysokého umenia“. “
Madona zo Šašovského hradu iste nikdy nedosiahne slávu drevorezbárských diel, na ktoré je Slovensko bohaté, je tu však dielo, ktoré vypĺňalo život jednoduchých ľudí v zložitých životných situáciách.